Putování po českých nej…

Putování po českých nej…

Že nevíte, co to znamená? Tak to žáci druhého stupně na konci září navštívili nej severní Moravy. Exkurzi jsme zahájili ráno v 7:30 před školou, odkud jsme se autobusem přesunuli směrem Velké Losiny. Cesta vedla kolem Olomouce, o jejíž historii nám poutavě povyprávěla paní učitelka Ryšánková. Ve Velkých Losinách jsme si vyslechli příběh o čarodějnických procesech a následně jsme se navštívili národní kulturní památku-Ruční papírnu Velké Losiny. Firma je nejstarší papírenskou manufakturou na území střední Evropy, která navíc stále papír produkuje. Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Žáci se v muzeu seznámili především s historickým vývojem a tradicemi starého papírnického řemesla a s počátky moderní průmyslové papírenské výroby v českých zemích. Po prohlídce a nákupu suvenýrů jsme pokračovali do Koutů nad Desnou, kde jsme v informačním centru vyzvedli našeho průvodce a odjeli do přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Jedná se o nejvýkonnější vodní elektrárnu v Česku. V roce 2005 se elektrárna zařadila mezi 7 největších divů České republiky. Zařadila se tak mezi nejvýznamnější české památky jako je hrad Karlštejn nebo zámek Hluboká. Jelikož se areál elektrárny nachází uvnitř chráněné krajinné oblasti, je z ekologických důvodů celý provoz umístěn v podzemí. Po prohlídce jsme autobusem vyjeli k dolní i horní nádrži. Počasí nám vyšlo, takže jsme měli i nádherný výhled na Jeseníky s nejvyšší horou Pradědem. Domů jsme se vrátili unaveni, ale s plným rancem zážitků.

Mgr. Kamila Obdržálková

AKCE, PROJEKTY

AKCE

 

PROJEKTY

 

ARCHIV AKCE