Překladatelská soutěž

V pondělí 20. března si 10 žáků z 8. a 9. třídy naší školy mělo možnost vyzkoušet práci literárního překladatele z anglického do českého jazyka. Během února si vyslechli ve výuce angličtiny prezentaci této profese a dostali několik cenných rad, jak při takové práci postupovat, na co si dávat pozor a kde hledat potřebné informace. Dostali k dispozici slovníky a další internetové zdroje, které běžný překladatel denně používá, a pustili se do překladu pohádky s názvem The Three Little Pigs – O třech prasátkách. Rozsah textu byl přibližně 500 slov a časový limit pro vyhotovení 90 minut.

Bylo zajímavé pozorovat, jak z jednoho anglického originálu vzešlo 10 různých variant překladu. Měly stejný obsah, ale jiný způsob vyjádření, pro každého soutěžícího zcela osobitý.

První 3 místa obsadily:

1. Johana Ryšánková
  2. Nela Růžičková
  3. Regina Němcová

Každý účastník dostal od vyučující angličtiny písemně zpětnou vazbu přímo ke svému překladu, aby si mohl text znovu projít a zjistit, v čem si vedl velmi dobře a kde by naopak bylo vhodné volit obratnější vyjádření. Všichni jsme si pak odnesli především cennou zkušenost, když jsme si mohli vyzkoušet tuto lákavou profesi nanečisto.

Mgr. et Mgr. Alena Slavíková