Nebojme se první třídy
V polovině ledna se uskutečnila první schůzka z tradičního setkávání „Hrajeme si s předškoláky aneb Nebojme se první třídy“. Opět jsme se v naší základní škole setkali s rodiči a jejich dětmi, budoucími prvňáčky. Ředitelka školy Mgr. V. Jáchimová je provedla školou a ukázala jim učebny i jejich vybavení, školní družiny, jídelnu. Pak děti zůstaly v I. třídě s paní učitelkou a plnily zábavné úkoly, zopakovaly si znalosti z matematiky, počítaly a poznávaly geometrické tvary. Skládaly puzzle ve skupinkách. Mezitím byli rodiče v Kulturně vzdělávacím centru informováni ředitelkou školy o průběhu zápisu a učitelkou 1. stupně o výuce v I. třídě.
V rámci dalšího společného setkání se nám v letošním školním roce podařilo pro rodiče předškoláků připravit schůzku se speciální pedagožkou na téma školní připravenost dětí. Využili jsme možnosti předat rodičům informace nejen, jako již tradičně v předchozích letech, prostřednictvím pedagožek vyučujících v 1. třídě, ale přímo od odborníka. Setkání bylo zaměřeno na školní připravenost budoucích prvňáčků, především však mělo posloužit jako pokladnice námětů ke společným domácím aktivitám rodičů s dětmi a hrám, které jsou přínosné pro zdravý rozvoj dětí předškolního věku, případně zodpovědět dotazy, či rozptýlit jejich obavy z nástupu do 1. třídy. Naším cílem bylo rodičům usnadnit toto, pro ně i jejich děti, náročné období.
Rodiče byli seznámeni s následujícími sledovanými oblastmi školní připravenosti dětí předškolního věku: fyzickou, mentální a sociálně – emocionální. Speciální pedagožka se zaměřila na hrubou motoriku, jemnou motoriku a grafomotoriku, sluchové vnímání, zrakové vnímání, řeč a prostorové vnímání. Odborné informace podpořila svými zkušenostmi z praxe s praktickými ukázkami – například nácvik správného úchopu tužky hrou na letadélko, nácvik vyvozování některých stěžejních hlásek, které nejčastěji trápí děti předškolního věku. Ke každé zmiňované oblasti připravila ukázku materiálů, s nimiž může rodič doma s dítětem pracovat a pomáhat tak v rozvoji dílčích schopností svého dítěte, a tím mu usnadnit nástup do 1. třídy. V průběhu celého setkání měli rodiče možnost se dotazovat na vše, co je zajímalo. Na závěr si mohli zájemci prohlédnout doporučené materiály, které jim byly v průběhu setkání představeny a bylo vysvětleno jejich využití a význam pro rozvoj dílčích schopností dětí. Speciální pedagožka rodiče ubezpečila, že ani případné nedostatky, například ve vyslovování některých hlásek, nejsou důvodem k odkladu školní docházky. Dověděli se, že třeba na správnou výslovnost hlásek r / ř mají malí školáci čas až do sedmi a půl roku. Dále pro rodiče připravila k nahlédnutí různé hry na rozvoj slovní zásoby, trénování grafomotoriky, pracovní sešity i odkazy na webové stránky a online programy (například na procvičování barev). Nabídla rodičům v případě potřeby i možnost individuální konzultace. Rodiče dostali zestručněný písemný souhrn výše uvedených informací a byla jim zaslána využitá prezentace.
Děti si zatím bez rodičů, pouze s paními učitelkami, prohlédly současnou 1. třídu a vyzkoušely si práci na interaktivní tabuli.
Jsme rádi, že si na nás rodiče s dětmi udělali čas, doufáme, že se jim setkání líbilo a že pro ně byly praktické rady odborníka přínosem. V březnu se přijdou předškoláci před zápisem ještě jednou podívat do I. třídy na své starší kamarády. V průběhu vyučování uvidí, co už se všechno prvňáci naučili. A s rodiči se budeme těšit na příští setkání u zápisu.
Mgr. Ladislava Dvořáková